Election Results

Southern Reynolds County R-II School Board

+ Beth Buford 229

+ Phillip Roberts 194

+ Frank Roderman 229

Justin Morey 124

 

Lesterville School Board

+ Jacob Laughman 110

+ Gabe Gray 125

Jamie Mayes 100

+ Brian Hawkins 158

 

Clearwater School Board

+ James F. Seal 306

Kyle Allen 189

Eric M. Reynolds 145

+ Jason A. Street 219

Scott Chadbourne 135

+ Tylar E. Pinkley 208

 

South Iron School Board

+ Jeremiah Miller 168

Shelly Gayle 107

+ Whitney Middleton  229

Ernest (Dale) Sutton 151

+ Lindsay Middleton 211

 

Valley R-VI School Board (the majority of votes in this election were in Washington County)

Clarissa (Tess) Weeks 1

Blake Yount 0

Patricia (Pat) Yount 1

Trina Kirby 1

Ben Moore 0

 

Arcadia Valley School Boards

+ Linda S. Bowling 296

+ Jim Erpenbach 375

+ Ronnie Gibbs 339

Rick Ward 163

 

Belleview R-2 School Board

+ Brandelyn Sanders 94

Mark R. Earnest (Memphis) 59

+ Shelley Bishop 73

+ John E. Earnest 93

 

Belleview R-3 Prop A

YES 101

NO 35

 

Iron County C-4 School Board

Garry Parker 26

+ Adam Asher 62

+ Steve Pyatt 62

+ David Major 62

 

Southern Iron County Fire Protection District Board of Directors

Rita Clinz Beck 176

Write In 23

Two-Year Unexpired Term

No candidates

Write In 56

 

Iron County 911 Directors

Norma Owens 419

Write In 55

 

Ironton Alderman Ward I South

+Donald Barzowski 53

Gary L. Gardner 47

 

Ironton Alderman Ward II North

+Russell Allen 57

Write In 1

 

Ironton Question

YES 70

NO 111

 

Virburnum Alderman Ward I

Dwight D. Reed 18

Write In 4

 

Virburnum Alderman Ward II

Raymond Allen Smith 12

+ Maggie (Abney) Ronne 20

 

Pilot Knob Alderman Ward I

+Richard “Bud” Stirts 22

 

Pilot Knob Alderman Ward II

+ Robert Thomson 23

Write In 1

 

Arcadia Mayor

+Susie Dennison 44

Write In 3

 

Arcadia Alderman Ward I

+ Margie Matthieson 33

 

Annapolis Mayor

+ Scott Oatman 48

Andy Klinsbeck (NP) 16

 

Annapolis Alderman Ward I

Linda Shockley-Watson 12

+ Willie Francis 20

 

Annapolis Alderman Ward II

+ Linda Daggett 29

 

Des Arc Council

+ Bill Parker 14

 

Des Arc Council

No Candidates

Write In 2

 

Bunker Alderman

Tricia Rowland 4

James McClanahan 9

+ Thomas Case 17

 

Ellington Mayor

+ Paul Wood 113

Caleb Bettes 11

Write In 10

Undervote 5

 

Ellington Ward I

+ Deanna Dell 45

Undervote 5

 

Ellington Ward II

+ Francis McIntosh 87

Undervote 2

 

Greenville Mayor

+ Larry Burchard 11

Write In 1

 

Greenville Alderman at Large

+ Matt Brown 11

+ Rob Bearden 11

 

Piedmont Alderman Ward I

+ Karin Townsend 55

Write In 2

 

Piedmont Alderman Ward II

+ Scot Tucker 57

Write In 2

 

Williamsville Mayor

+ Sandy Crites Joy 90

Lee Hillis 19

 

Williamsville Alderman At-Large

+ Helen Edwards 46

Sharon Eudaley 34

John Dale Sanders 25

Gene Bilbrey 58

Rose Goebel 12

 

Williamsville Alderman At Large (1-year term)

Ruby Prewitt 38

Lisa Hillis 18

+ James Pollard 50

Write in 3

1 Comment

  1. Tammy on June 3, 2020 at 6:30 am

    Williamsville at large– the + is not on the one with the most votes?

Leave a Comment